ZDROWI.EU

Zdrowie i uroda, polski portal – medycyna, health&beauty, SPA, wellness

międzynarodowy transport zwłok

Na czym polega międzynarodowy transport zwłok?

Sprowadzenie ciała zmarłej osoby z zagranicy, objęte jest najróżniejszymi wymogami prawno – formalnymi, których należy dopilnować, aby proces ten przebiegał w pełni legalnie. Międzynarodowy transport zwłok odbywa się bowiem tylko i wyłącznie po złożeniu przez rodzinę zmarłego odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta. Urząd miasta, w którym składamy wniosek, musi być właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.  Ustawa też bardzo dokładnie określa nie tylko sposób, w jaki zwłoki mogą zostać przetransportowane do kraju i na jakiej podstawie on się odbywa, ale również i to, kto może wystąpić z wnioskiem o sprowadzenie zwłok z zagranicy. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim podejmiemy się organizacji transportu ciała bliskiej nam osoby z zagranicy? Jak długo trwa cała procedura? Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Międzynarodowy transport zwłok – kto może złożyć wniosek?

Procedurę związaną międzynarodowym transportem ciała, należy zacząć od określenia tego, kto może wystąpić z wnioskiem o jej przeprowadzenie. Przyjmuje się, że prawo do zorganizowania transportu zwłok do kraju mają przede wszystkim członkowie rodziny. Trzeba też wyraźnie wskazać na stopień pokrewieństwa – odpowiednie rubryki znajdują się w we wniosku.  Należy w nim także podać dane nie tylko nasze, ale również i osoby zmarłej, której ciało chcemy przetransportować do kraju. 

Złóż wniosek w urzędzie miasta – to podstawa

Do wydania ciała zmarłego z zagranicy podstawą prawną jest złożenie odpowiedniego wniosku, co zostało już wcześniej wspomniane. Składa się go w urzędzie miasta właściwym dla miejsca, w którym odbędzie się pochówek zmarłego. Najczęściej jest to urząd miasta znajdujący się również w miejscu, które zmarły lub zmarła zamieszkiwali zanim wyjechali za granicę. Najczęściej to miejsce jest równoznaczne z miejscem pochówku. Może się jednak zdarzyć tak, że miejsce pochówku będzie inne. Tak jest z reguły w sytuacji, kiedy np. został sporządzony testament, w którym zmarły wyraźnie wskazał na to, gdzie i w jaki sposób chce zostać pochowany. 

Przeczytaj także: