ZDROWI.EU

Zdrowie i uroda, polski portal – medycyna, health&beauty, SPA, wellness

ból zęba

Domowe sposoby na poradzenie sobie z bólem zęba

Nierzadko zdarza się, że dopada nas bardzo uciążliwy ból zęba. Nie zawsze mamy możliwość udania się bezpośrednio do dentysty.  W sytuacji, kiedy ból jest bardzo uciążliwy a nie możemy udać się do stomatologa, warto wiedzieć jakie są domowe sposoby na ból zęba. W naszym niniejszym artykule, przedstawimy najskuteczniejsze domowe sposoby na poradzenie sobie z  tą przypadłością.

Najprostsze rozwiązanie – leki przeciwbólowe

Naturalnym odruchem jest to, że kiedy coś nas boli, sięgamy po  tabletki przeciwbólowe. Nie inaczej jest w przypadku bólu zęba. W przypadku, kiedy ból zęba jest tak uciążliwy, że nie jesteśmy w stanie ani jeść ani mówić, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, które z pewnością znajdują się w naszej domowej apteczce. Jedne z nich są z pewnością silniejsze inne mniej, jednak najważniejsze jest to, aby były skuteczne. Kiedy jednak nie mamy żadnych tabletek przeciwbólowych w domu, a apteka jest zamknięta, dobrze jest na przykład sięgnąć po goździki. Przeżuwanie goździków, szczególnie jeśli ból jest zlokalizowany w jednym miejscu, bardzo pomaga. Metoda ta jest jednak skuteczna, jeśli nie mamy problemu z przeżuwaniem. W innym wypadku konieczne będzie udanie się bezpośrednio do lekarza.

Płukanka z soli i jodyny – stary sprawdzony sposób na ból zęba

Innym, równie skutecznym sposobem na poradzenie sobie z uciążliwym bólem zęba, jest zastosowanie płukanki z łyżeczki soli oraz jedyny. Jodynę oraz sól należy rozpuścić w szklance wody. Pamiętajmy o tym, aby woda nie była zimna. Najlepiej, jeśli ma ona temperaturę pokojową.  Taką mieszanką, przepłukujemy dokładnie jamę ustną  a następnie wypluwamy. Sposób ten, z pewnością nie zniweluje problemu, ale na pewno przyniesie ukojenie.

Kiedy nie mamy ani jodyny, soli czy tabletek przeciwbólowych, warto zastosować okłady. Należy jednak podkreślić, że okłady będą skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy w stanie bezpośrednio zlokalizować miejsce bólu. Najlepiej do tego celu wykorzystać okład z rozgniecionego czosnku, który zawijamy w gazę i do którego dodajemy na przykład wacik, który zostanie wcześniej nasączony olejkiem kamforowym bądź kroplami walerianowymi.

Więcej dowiesz się na: https://republikawiedzy.pl

Przeczytaj także: