ZDROWI.EU

Zdrowie i uroda, polski portal – medycyna, health&beauty, SPA, wellness

Nieinwazyjne badania przesiewowe wcześnie wykrywają chorobę wątroby

Szacuje się, że jedna czwarta światowej populacji cierpi na chorobę wątroby zwaną niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD), stan, w którym wątroba składa się z 5 procent lub więcej tłuszczu. Nieleczona choroba może prowadzić do cięższego niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, które może skutkować marskością, rakiem wątroby lub przeszczepem wątroby. Te choroby wątroby mogą zagrażać życiu bez zauważalnych objawów, dlatego badania przesiewowe są niezbędne. W przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka, takich jak osoby żyjące z otyłością, stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zdrowiu wątroby i jak najszybciej poddaj się badaniu przesiewowemu.

Nowa diagnostyka chorób wątroby

W przeszłości najlepszym sposobem diagnozowania choroby wątroby było wykonanie biopsji wątroby, procedury, w której mały fragment wątroby jest usuwany za pomocą długiej igły, a następnie analizowany w laboratorium. Biopsje wątroby mogą być bolesne, ryzykowne, drogie i zawodne. Powikłania mogą obejmować krwawienie, infekcję, przypadkowe uszkodzenie pobliskiego narządu, a nawet śmierć. Typowa biopsja wątroby może kosztować ponad 7000 dolarów. Ponadto biopsja polega na wykorzystaniu niewielkiej części wątroby, co oznacza, że ​​ponad 30 procent diagnoz biopsyjnych wątroby może być błędnych.

Bez biopsji, bez obaw

Na szczęście istnieją obecnie alternatywy dla biopsji. Ważne jest, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia i pacjenci zrozumieli, że biopsja wątroby nie jest jedyną dostępną opcją diagnostyczną. Niektóre przykłady nieinwazyjnej diagnostyki obejmują badania krwi, USG i różne różne skany. Diagnostyka nieinwazyjna prowadzi do mniejszej liczby wizyt u pacjentów, szybszej diagnozy i jest bardziej opłacalna bez ryzyka operacji. Badania obrazowe mogą zapewnić Tobie i Twojemu lekarzowi pełny obraz wątroby, a nie tylko małą próbkę. Jeśli lekarz zaleci biopsję w celu zbadania wczesnej choroby wątroby, poproś o nieinwazyjne alternatywy, takie jak badania krwi i obrazowanie.

Przeczytaj także: