Budowanie silnej bariery skórnej

Budowanie silnej bariery skórnej to najlepsza obrona przed wrażliwością i podrażnieniami. Słaba lub uszkodzona bariera skórna nie może skutecznie chronić i to właśnie ta słabość jest podstawowym problemem w przypadku wrażliwej i problematycznej skóry. Wzmocnienie bariery skórnej może być najlepszą obroną przed zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV, ostrymi chemikaliami i stresorami środowiskowymi.

Starzenie się, koloryt (im jaśniejsza skóra, tym bardziej podatna na zaczerwienienia, podrażnienia itp.) oraz czynniki środowiskowe mogą być przyczyną słabej bariery ochronnej niektórych z nich. Zdolność do utrzymania nawilżenia i elastyczności skóry jest wynikiem silnej bariery skórnej. Jeśli Twoja skóra nie może utrzymać równowagi, rezultatem jest sucha, matowa skóra. Słaba bariera skórna oznacza również, że substancje chemiczne mogą łatwiej przenikać przez skórę i powodować stany zapalne. Jest to zazwyczaj widoczne, gdy ktoś skarży się, że niektóre produkty szczypią lub podrażniają i zaczerwieniają skórę. Więc co możesz zrobić?

* Utrzymuj swoją rutynę pielęgnacji skóry prostą. Spójrz na produkty, których używasz. Pozbądź się alkoholu lub produktów na bazie oczaru wirginijskiego. Unikaj detergentów w codziennej rutynie oczyszczania. Unikaj agresywnych chemikaliów wszelkiego rodzaju.

*Brak szorowania lub narzędzi do czyszczenia lub nadmiernego czyszczenia (np. szczotek, ściereczek do czyszczenia). Jeśli musisz mieć narzędzie do oczyszczania, upewnij się, że jest delikatne. Mówiąc najprościej, większość z tych narzędzi jest zbyt surowa. Oczyszczanie twarzy powinno być zawsze delikatne.

* Poszukaj składników takich jak kwas linolowy (kwas tłuszczowy Omega 6). Nie wytwarzamy tego składnika w sposób naturalny i musimy go dostarczać poprzez dietę lub stosowanie miejscowe. Naprawia barierę skórną i silnie nawilża. Poszukaj w swoich produktach olejów takich jak olej z nasion konopi, słonecznik, krokosz barwierski.

*Bez detergentów! (Siarczan Laurylu Sodu). Pozostawiają powierzchnię suchą, podrażnioną, a SLS zaburzają naturalną równowagę pH skóry. Należy również unikać kwasów, które usuwają wierzchnią warstwę skóry. Barwniki, zapachy, ostre chemikalia są również sprawcami, które przyczyniają się do osłabienia.

*Podczas kąpieli i kąpieli należy unikać bardzo gorącej wody. Przyczynia się do zdzierania naturalnych olejków.

* Graj w obronę! Chroń skórę przed stresorami, takimi jak wolne rodniki. Szukaj w swoich produktach przeciwutleniaczy, naturalnych ekstraktów, takich jak zielona herbata, witamin (A, C i E) oraz olejków bogatych w składniki odżywcze, takich jak granat. Pomagają one promować silną barierę skórną.

*Naprężenie. Zobacz, jak radzisz sobie ze stresem. Wysoki poziom stresu spowalnia zdolność gojenia.

*Dieta. Niezbędne kwasy tłuszczowe (Omegas) są korzystne. Pomagają skórze zatrzymać wodę i działają przeciwzapalnie. Im zdrowsza dieta, tym silniejsza skóra.

*Krem do opalania. Noś go! To jeden z najlepszych sposobów ochrony bariery skórnej.